Skip to content Skip to footer

Czym jest dezynfekcja medyczna?

Dezynfekcja medyczna to postępowanie, którego podstawowym celem jest zniszczenie wszelkich drobnoustrojów. Mowa tutaj między innymi o bakteriach oraz wirusach, zwłaszcza tych, które są chorobotwórcze. Warto wiedzieć, że zdezynfekowanie jakiegoś materiału nie jest równoznaczne z jego wyjałowieniem. Oznacza to, że sterylizacja medyczna usuwa drobnoustroje, lecz nie zawsze usuwa ich formy przetrwalnikowe.

Czym jest sterylizacja medyczna?

Dezynfekcji poddawane są przedmioty, a także powierzchnie, które mogły wcześniej zostać skażone chorobotwórczymi mikroorganizmami. Należy wyszczególnić tutaj przede wszystkim bakterie, wirusy, grzyby, a także pasożyty. Warto wiedzieć, że dezynfekcja jest procesem, którego celem jest redukowanie drobnoustrojów obecnych w danym materiale. Sterylizacja medyczna wbrew pozorom nie polega na usunięciu wszystkich mikroorganizmów znajdujących się w nim. W czasie przeprowadzenia dezynfekcji medycznej ogranicza się ilość szkodliwych bakterii, żeby nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia człowieka. Warto też wiedzieć, że dzięki środkom dezynfekującym sposobne jest usuwanie bakterii, grzybów, wirusów, a także pasożytów obecnych nie tylko na skórze, ale również na przedmiotach.

Czym jest dezynfekcja medyczna?

Wiele osób zastanawia się, na czym polega różnica pomiędzy dezynfekcją a odkażaniem. Okazuje się, że dezynfekcja różni się przede wszystkim ilością zniszczonych drobnoustrojów. W czasie sterylizacji medycznej sposobne jest wyeliminowanie prawie wszystkich bakterii, a w czasie odkażania tylko część z nich. Oprócz tego dezynfekcja jest nierzadko bardziej ukierunkowana i może za cel mieć na przykład usuwanie wirusów konkretnej choroby. Warto też wspomnieć o dezynfekcji medycznej. Polega ona na oczyszczaniu danego przedmiotu przy zastosowaniu pary wodnej. Jej temperatura ma wynosić od 100 do 105 stopni Celsjusza. Okazuje się, że para wodna może mieć nieco zmniejszone bądź normalne ciśnienie. Jeśli mowa o drugim przypadku, to stosowana jest do dezynfekcji sprzętu oraz wyposażenia sanitarnego. Dzięki dezynfekcji medycznej można zadbać o zdrowie każdego pacjenta.