Skip to content Skip to footer

Konfekcjonowanie – najważniejsze informacje

Konfekcjonowanie to ogół czynności, związanych z ostatecznym przygotowaniem towaru do dystrybucji. Firmy, które zajmują się tego rodzaju usługami, stale poszerzają swą ofertę, wychodząc naprzeciw nawet najbardziej wymagającym klientom.

Do czego służy konfekcjonowanie?

Usługi konfekcjonowania to dziś cały proces, na który składać się może produkcja opakowania, pakowanie towarów, nakładanie etykiet, banderol, obwolut, naklejek informacyjnych i kodów kreskowych. Większość z nich powstaje przy użyciu narzędzi i maszyn, jednak niektóre wymagają bezpośredniej pracy ludzkich rąk. Nie można jednak zapominać, że potrzebny jest do tego także pomysł i stworzenie projektu, który swą oryginalnością, elegancją lub kolorystyką skieruje na siebie uwagę. To właśnie jeden z podstawowych celów konfekcjonowania. Pakowanie towarów musi zatem łączyć ze sobą kreatywność, poczucie estetyki, znajomość rynku, jak i umiejętność stworzenia trwałego materiału.

Co-packing

Jeśli opakowanie zniszczy się, zdezaktualizuje lub wymaga wyprodukowania innego, wówczas przeprowadzane jest przepakowywanie produktów i umieszczanie ich np. w nowym pudełku, butelce, puszce czy torebce. To również ważny element konfekcjonowania, mający spore znaczenie w kontekście marketingowym. Przepakowywanie produktów może również wymagać założenia innych banderol czy naklejek. Co-packing polega także na grupowaniu konkretnych, istniejących na rynku przedmiotów (w ilości minimum dwóch sztuk) w zestaw upominkowy lub promocyjny. Dzięki takiemu przepakowywaniu towarów, znane od dawna produkty zyskują zupełnie nową formę i wymiar, a często również cenę, przez mają szansę co na nowo stać się atrakcyjne w oczach konsumentów. Tego rodzaju kompozycja musi jednak być nie tylko solidnie wykonana, ale również efektowna wizualnie.

Insertowanie

Konfekcjonowanie może dotyczyć także insertowania. Co oznacza ten termin? To nic innego, jak umieszczanie w środku produktu jakiegoś dodatku w postaci gadżetu promocyjnego, kartki, ulotki informacyjnej itp. Zwykle dotyczy to rynku wydawniczego, a chyba najlepszym przykładem insertowania są wkładane do gazet próbki kremów, saszetek z kawą, zabawek czy płyt. Tego rodzaju konfekcjonowanie wykonywane jest ręcznie, w wykorzystaniem taśm lub klejów.