Każdy, kto lubi gotować docenia skarby jakie daje nam wiosna i lato. Chodzi oczywiście o świeże warzywa i owoce, jakich o tych porach roku nie brakuje. Warzywa i owoce są świetnymi dodatkami do dań i deserów, są kolorowe, zdrowe i pełne witamin. Jesienią i zimą niestety często nam ich brakuje. Do wykorzystania jednak pozostają nam ich zamienniki w postaci suszu. Jak wykorzystać suszone warzywa i owoce? Co możemy z nich przyrządzić?
Suszone warzywa – jak je wykorzystać?
Z warzyw w formie suszu można przygotować wiele potraw. Suszone warzywa zachowują znaczną część witamin i minerałów zawartych w świeżych warzywach. Proces suszenia polega przede wszystkim na pozbyciu się całej wody z warzywa, przy czym razem z wodą ucieka nam również jakaś część witamin i składników odżywczych. Suszone warzywa zawierają jednak dużo więcej błonnika. Często wykorzystywane są do tworzenia specjalnych, wartościowych posiłków dla na przykład alpinistów lub służą jako posiłki po treningowe dla sportowców.
Suszone warzywa idealnie nadają się do przygotowywania różnego rodzaju sosów i zup. Takie warzywa nie wyglądają co prawda tak apetycznie jak świeże, mają też nieco inną konsystencję i smak. Mimo wszystko bardzo często wykorzystywane są również przez producentów gotowych posiłków właśnie w zupach czy sosach. Niektóre susze z warzyw stanowią na sklepowych półkach całkiem odrębne smakowo produkty dostępne i poszukiwane przez klientów przez cały rok. Przykładem są oczywiście suszone pomidory.
Suszone owoce – warto?
Proces suszenia dotyczy także owoców. Co prawda nie wszystkie owoce nadają się do suszenia, ich forma i smak są często również znacznie mniej atrakcyjne. Jednak suszone owoce to również często wykorzystywany składnik, na przykład w musli, jogurtach czy napojach. Z owocowego suszu przygotować można również pyszne kompoty.
Suszenie warzyw i owoców to proces pozwalający zachować zimą namiastkę lata. Suszone warzywa mogą być przechowywane długo i zajmują też zdecydowanie mniej miejsca i są lekkie. Wartości odżywcze suszu są co prawda niższe od wartości świeżych warzyw i owoców, ale z pewnością stanowią wartościowy element diety jesienią i zimą, kiedy większości warzyw i owoców po prostu nie ma.