Konfekcjonowanie produktów to działania mające miejsce już na samym końcu procesu produkcji i przygotowania do sprzedaży. Choć końcowe, to jednak jedne z ważniejszych, bo bezpośrednio przekładające się na to czy produkty będą sprzedawane szybko i skutecznie, czy czas oczekiwania na zamówienie będzie się wydłużał. Co zwykle robi się w trakcie konfekcji produktów?
Opakowanie i kompletowanie
Z jednej strony konfekcja produktów ma za zadanie przygotować je do transportu poprzez spakowanie w opakowania zbiorcze i zabezpieczenie przed uszkodzeniami mogącymi powstać w trakcie przewozu czy magazynowania. Z drugiej strony konfekcjonowanie towaru polega także na opakowaniu produktów w opakowania jednostkowe – ładniejsze kartoniki, butelki, torebki itp., aby sprzedawcy później było łatwiej wydać towar, a także by był on odpowiednio i estetycznie przygotowany. Konfekcja produktów w tym zakresie obejmuje również przygotowywanie zestawów dla klientów, przygotowanie pod promocje typu „2+1”, dodawanie wszelkich rodzajów instrukcji i materiałów promocyjnych (ulotki, podziękowania za zakup, próbki produktów itp.). Dzięki konfekcjonowaniu produktów łatwiej jest zarządzać stanem magazynowym (z góry wiadomo ile jest zestawów produktów i kiedy trzeba domówić/wyprodukować którąś jego część), ale także określić do kiedy działa dana akcja promocyjna, kiedy trzeba przygotować kolejne materiały reklamowe.
Etykietowanie
Konfekcjonowanie towaru to także jego etykietowanie. To bardzo ważny proces, ponieważ bez niego klient nie otrzyma informacji o produkcie biorąc opakowanie do ręki. W trakcie konfekcji produktów konieczne jest naklejenie etykiety z kodem kreskowym, ale także informacjami o danym produkcie – czym jest, jak działa, do czego służy, co znajduje się w opakowaniu i wiele innych temu podobnych informacji. Konfekcjonowanie produktów na tym etapie powinno także zadbać o to, by umieścić na opakowaniu etykietę z potencjalnymi zagrożeniami wynikającymi z użytkowania produktu – alergenami w nim zawartymi, potencjalnej szkodliwości dla środowiska itp. Oczywiście etykiety muszą być dostosowane do konkretnego produktu i zdarza się, że część informacji jest już zawarta na opakowaniu – wtedy nie muszą się ponownie znaleźć na etykiecie, choć mogą. Etykieta może także zastąpić informacje zawarte na opakowaniu, jeśli opakowania są przestarzałe względem produktu lub w ramach zmiany prawa konieczne jest zawarcie nowych informacji.