Dbanie o sylwetkę jest niezwykle popularne. Szczególnie kobiety w okresie wiosennym zaczynają walkę o atrakcyjny wygląd na lato. Restrykcyjne diety nie zawsze przynoszą długotrwałe efekty. Często po zaprzestaniu stosowania diety dopada efekt jojo. Zrzucone kilogramy wracają jak bumerang, szybko i w większej ilości.
Zbilansowana dieta oraz jej efekty
Zdrowe odżywianie oraz dodatkowa aktywność fizyczna jest kluczem do szczupłej sylwetki. Dbając o siebie cały rok nie trzeba stosować diety. Jeżeli jednak musimy rozpocząć redukcje masy ciała to trzeba zrobić, to z głową. Najlepsza na redukcje masy ciała jest dieta o niskiej kaloryczności i niskim indeksie glikemicznym.
Odpowiednia ilość tłuszczów, węglowodanów i białka jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego też w zbilansowanej i niskokalorycznej diecie dostarczane są wszystkie składniki potrzebne dla zdrowia. Dietetyk pomoże w rozpisaniu odpowiedniej ilości poszczególnych składników.
Mała ilość kalorii w pożywieniu
Dieta niskokaloryczna opiera się na maksymalnie 1500 kcal dziennie. Dla osoby, która spożywała przed dietą nawet 3000 kcal, będzie to duże ograniczenie. Jednakże tylko w ten sposób uda się zrzucić nadprogramowe kilogramy. Zbilansowane posiłki o niskim indeksie kalorycznym są smaczne i pełnowartościowe.
Redukcja nie jest łatwym procesem. Bez niej nie da się przejść do procesu stabilizacji wagi. Cały proces odchudzania często musi trwać kilka miesięcy. Najlepsza dieta nie będzie skuteczna, jeśli po jej zakończeniu wrócimy do starych nawyków żywieniowych.
Zalety stosowania diety niskokalorycznej
Dieta niskokaloryczna ma wiele zalet. Po kilku dniach od rozpoczęcia jej stosowania widać już ubytek kilogramów na wadze. Oprócz spadku wagi zauważalne są efekty zdrowotne. Oprócz tego obniża się ciśnienie tętnicze, co jest ważne dla osób z nadciśnieniem. Ponadto następuje znaczna poprawa glikemii u chorych na cukrzycę typu 2.
Dietę należy stosować tylko przez określony czas, do momentu uzyskania pożądanych efektów. Na dłużą metę dieta może być zbyt restrykcyjna dla organizmu. Po redukcji na diecie niskokalorycznej, należy zwiększyć ilość przyjmowanych kalorii z pożywieniem. Zwiększenie o 250-500 kcal będzie najodpowiedniejsze.