Skip to content Skip to footer

Jak stworzyć dobre ogłoszenie o pracę?

Planując publikację w internecie oferty pracy, nie należy się spieszyć i wypisywać losowych szczegółów. Anons taki powinien być skonstruowany czytelnie i przejrzyście – unikanie niejednoznacznych sformułowań utrudnia ewentualnym chętnym na dane stanowisko ocenienia, czy oferta im odpowiada. Sprzyja to również zgłaszaniu się do pracodawcy osób bez pożądanych kompetencji, bo niewłaściwie odczytały one anons. Niekiedy przydatne bywa zdjęcie – może być realne (przedstawiające stanowisko pracy bądź wnętrze biura), albo też ściągnięte z internetu. Zdjęcie przyciąga uwagę i niejednokrotnie zachęca do zainteresowania się właśnie tą ofertą.

Poprawna konstrukcja ogłoszenia


Ogłoszenia dam pracę i szukam pracy są inne, a jednak bardzo podobne. W obu anonsach na początku powinny się znaleźć informacje dotyczące specyfiki stanowiska. Jeśli jest to oferta pracy, warto spędzić trochę czasu i wypisać, czego oczekuje się od potencjalnego kandydata. Taka lista może być podzielona na cechy wymagane i pożądane. Wymagane to te, bez których nie da się kogoś zatrudnić (np. znajomość angielskiego, prawo jazdy), a pożądane – wszelkie inne, ułatwiające pracę na danym stanowisku, np. umiejętność pracy w grupie. Niektórzy pracodawcy podają również dane takie jak rodzaj etatu, umowy, oferowaną płacę. Im więcej szczegółów, tym anons o pracę jest pełniejszy i może zachęcić do wzięcia udziału w rekrutacji bardziej konkretne osoby.

Gdzie zamieścić?


Najlepszym miejscem do publikacji ogłoszenia wydają się oczywiście dedykowane portale, można też posłużyć się witrynami miejskimi czy lokalnymi. Jeśli oferty pracy mają znaleźć się w kategoriach lub zostać przypisane do miasta, trzeba w pierwszej kolejności przypisać je dokładnie, a później ewentualnie lekko rozszerzać obszar. Najłatwiej jest szukać pracowników w swojej najbliższej okolicy, ale osoby zainteresowane pracą mogą w wyszukiwaniach podawać szerszy region niż najbliższe miasto i dobrze jest mieć to na uwadze.

Specyfika ogłoszenia pracy – odświeżanie oferty


Niektórzy korzystają wyłącznie z kilku pierwszych stron – nie używają wyszukiwarki, więc anons o pracę, który spadnie niżej, może być skutecznie pomijany. Większość serwisów umożliwia odświeżanie ogłoszeń czy też ich podnoszenie. Nie zawsze ta opcja dostępna jest w dowolnym czasie i za darmo, być może trzeba będzie poczekać aż oferta spadnie na określoną stronę lub gdy miną np. dwa tygodnie. Po odświeżeniu obserwuje się – prawie za każdym razem – lekko zwiększone zainteresowanie anonsem. Niezależnie od tego, w dowolnej chwili możliwe jest zmodyfikowanie treści ogłoszenia pracy, dodanie zdjęć lub czasami zmiana kategorii.