Skip to content Skip to footer

Coraz bardziej popularny system andon

Ciągłość produkcji jest bardzo istotnym czynnikiem w odpowiednio funkcjonującym przedsiębiorstwie. Linia produkcyjna, która działa bez postojów jest niesamowicie wydajna, a straty są całkowicie zminimalizowane. Niektóre poważne usterki mogą zostać wykryte i zniwelowane jeszcze w zarodku, jeżeli operator linii produkcyjnej odpowiednio szybko zareaguje.

Szybka reakcja – brak problemów

Aby dana usterka była jak najmniej szkodliwa dla całego procesu produkcyjnego, bardzo ważne jest tempo reakcji. Pierwszym ogniwem łańcucha informacji jest zawsze operator pracujący na danym stanowisku. Jeżeli odpowiednio szybko poinformuje przełożonych, ci mają wystarczająco dużo czasu do podjęcia wymaganych kroków. W celu szybkiego informowania o problemach, warto zastosować System Andon.

Jest to system świetlnej sygnalizacji, którego celem jest natychmiastowe przekazanie informacji o powstałym problemie. Jest to jedna z technik systemu produkcyjnego Toyoty, która znajduje powszechne zastosowanie nie tylko w przemyśle automotive.

Jak działają systemy Andon?

System sygnalizacji świetlnej Andon jest wyzwalany przez operatora najczęściej poprzez pociągnięcie sznurka, który znajduje się bezpośrednio na stanowisku pracy. Daje to możliwość natychmiastowej reakcji. Sygnalizacja najczęściej posiada kilka kolorów. Wśród nich wyróżnić trzeba przede wszystkim kolory pomarańczowy oraz czerwonym, gdyż są to kolory informacyjne dla osób zarządzających linią produkcyjną, gdyż oznaczają jak poważny błąd został wykryty przez pracownika. Ponadto, system Andon posiada najczęściej lampy koloru zielonego (która wskazuje, że wszystko jest w porządku) oraz koloru niebieskiego (najczęściej stosowany przez utrzymanie ruchu). Systemy te są cały czas rozwijane oraz wprowadzane są nowe możliwości do tych rozwiązań. Obecnie systemy Andon są najczęściej wdrażane wraz z sygnalizacją dźwiękową. W ten sposób osoby zarządzającą linią produkcyjną są zdolne zorientować się, w którym miejscu na hali produkcyjnej pojawił się problem.

Zastosowanie systemu Andon może mieć bardzo korzystny wpływ na płynność i funkcjonowanie linii produkcyjnej. Odpowiednio zaimplementowany system sygnalizacji może spowodować zmniejszenie czasu postojów oraz ograniczenie ilości wyprodukowanych części wadliwych. W ten sposób polepszymy nasze wskaźniki procesowe, takie jak ilość PPM, OEE czy czas postoju maszyn. Jest to zatem rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele dobrego dla produkcji.