Coraz częściej w wielu miejscach pojawiają się wyodrębnione miejsca dla palaczy. Są to konstrukcje, które tworzą tzw. palarnię. Palarnia zewnętrzna to miejsce usytuowane zazwyczaj przy ważnych instytucjach jak np. urzędy, uczelnie, sklepy, markety, jednostki wojskowe itp. To do nich idą palacze, by zapalić papierosa w bezpiecznym, specjalnie przeznaczonym do tego miejscu.
1. Jak wyglądają palarnie zewnętrzne?
Palarnie zewnętrzne przypominają często przystanki autobusowe. Często jednak wyposażone są w specjalne popielniczki, które oznaczają, iż w tych miejscach bezpiecznie można zapalić papierosa. Palarnie zewnętrzne to stabilne, umocowane na stałe konstrukcje, wykonane z bardzo solidnych materiałów. Z trzech stron zamknięte są bezpiecznym szkłem, a cała konstrukcja zabezpieczona jest specjalnym daszkiem, co sprawia, że jest to miejsce przystosowane na każdą porę roku i każde warunki.
2. Dlaczego w Polsce powstały palarnie?
Palenie jest dość częstym nałogiem, z którym zmaga się wiele osób. Pracownicy dużych firm często palili w pracy, powodując wypadki w zakładach pracy oraz doprowadzało to do niezadowolenia współpracowników, którzy unikają dymu tytoniowego. Palarnia zewnętrzna spowodowała, że osoby palące, które chcą zapalić papierosa po prostu wychodzą na zewnątrz – nie narażając nikogo na wdychanie dymu tytoniowego. W Polsce jest wielu producentów takich palarni. Powstały także specjalne firmy, specjalizujące się w tworzeniu oraz w usytuowaniu takiej konstrukcji na każdym terenie. Najbardziej popularne wiaty palarnie osiągają spore gabaryty. Ich długość to około 2500 m. Niektóre, większe obiekty osiągają nawet 5000 m. Palarnie są zadaszone, a z trzech stron otoczone specjalnym, przezroczystym bezpiecznym szkłem nie przepuszczającym promieni UV. Wiaty palarnie zgodnie z przepisami powinny znajdować się w każdym miejscu, gdzie codziennie przewija się spora liczba osób. Ich dokładne miejsce zazwyczaj ustala zamawiający, gdyż zgodnie z przepisami powinny być one utwardzone do powierzchni na stałe.
Koszt takiej palarni zależy od wielu czynników – od jej wielkości, zastosowanych nowoczesnych rozwiązań, od miejscu w którym ma być usytuowana, od montażu, które dokonuje firma. Zazwyczaj jednak, jej koszt kształtuje się na poziomie od około 1800 do nawet 4000 zł.