Jaki zasilacz wybrać? To pytanie zadaje sobie wielu gitarzystów. Szybko bowiem okazuje się, że żaden efekt gitarowy nie będzie dobrze działał bez zasilacza do efektów gitarowych. W efekcie rozpoczynają się poszukiwania….
Krok pierwszy – odrzuć uniwersalne zasilacze do efektów gitarowych
Oczywiście, jak to zwykle bywa, zaistniał w pewnym momencie pomysł powstania uniwersalnych zasilaczy do efektów gitarowych. Jest to rozwiązanie o tyle niepraktyczne, że nam przecież zależy zazwyczaj na jak najlepszym brzmieniu tego, czym dysponujemy, a nie na zakupie drogich i dobrych efektów gitarowych a następnie dokupienia do nich przeciętnego zasilacza, który niestety może spowodować pogorszenie jakości efektów. Lepiej zatem postawić już na wstępie na profesjonalny zasilacz do efektów gitarowych.
Krok drugi – ogólne parametry
Zanim dojdziemy do tego, jaki zasilacz wybrać do danego efektu, warto jeszcze zastanowić się choćby i krótko, nad pewnymi ogólnymi sprawami dotyczącymi wyboru odpowiedniego zasilacza. Otóż na pewno należy zwrócić uwagę na jakość danego sprzętu – nie ma sensu kupować drogich efektów i kiepskiego zasilacza. Warto jeszcze spojrzeć na producenta oraz opinie o nim – czy jego sprzęt rzeczywiście jest praktyczny. Czasem bowiem zasilacz do efektów gitarowych ma pozornie wysoką jakość, a okazuje się niestety, że nie za dobrze jest skonstruowany pod kątem praktycznym. Co istotne – nie warto kierować się modą na dany zasilacz do efektów gitarowych. Przesądzającym o tym, jaki zasilacz wybrać, ma być jego dopasowanie do efektu a nie moda.
Krok trzeci – zasilacz a efekty gitarowe
No właśnie na koniec trzeba jeszcze dobrze dobrać zasilacz do danych efektów gitarowych. Oznacza to przede wszystkim konieczność spojrzenia na pewne parametry. Na początek ważny jest rodzaj prądu – standardowo będzie to prąd stały, niemniej jednak niektóre efekty wymagają prądu zmiennego. Dalej trzeba także spojrzeć na napięcie. Najczęściej wynosi ono 9V, jednak tak naprawdę widełki rozpiętości wahają się w granicach od 6 do 15V. O ile nie ma to większego znaczenia w zasilaczach cyfrowych, o tyle istotne jest całkiem przy analogach. Oczywiście warto również przed zakupem porównać polaryzację, stabilizację, konstrukcję danego zasilacza do efektów gitarowych czy zabezpieczenie oraz możliwość łączenia kilku efektów.