Skip to content Skip to footer

Różne rodzaje dobrych alkomatów z atestem

Jazda pod wpływem alkoholu to wykroczenie, a w przypadku dużej ilości promili we krwi nawet przestępstwo, które może skutkować utratą prawa jazdy, wysoką grzywną, a w ekstremalnych przypadkach nawet karą pozbawienia wolności. Dlatego też będąc kierowcą warto zaopatrzyć się w dobrej jakości alkomat z atestem, dzięki któremu zyskamy pewność, że każdorazowo wsiadając za kierownicę na pewno nie prowadzimy na tzw. podwójnym gazie.

Różne rodzaje alkomatów

Wybierając się na poszukiwania odpowiedniego sprzętu, nieważne czy w sieci czy też w sklepie, warto pamiętać, żeby już na wstępie zawęzić swoje poszukiwania i wybierać wyłącznie alkomaty z atestem, dzięki czemu będziemy mieli większą gwarancję działania sprzętu i wiarygodności pomiarów, które za jego pomocą będziemy wykonywać. Poza tym, dobry alkomat to taki, który odpowiada naszym potrzebom. Obecnie na rynku mamy do wyboru wysokiej jakości alkomaty z atestem, które jednak są zróżnicowane tak pod względem technologii jaką oferują jak i ceny, za którą można je nabyć. Poczynając od prostych urządzeń z mimo wszystko określonym marginesem błędu, aż po sprzęt porównywalny, do tego którym legitymuje się polska policja.

W tym kontekście trzeba sobie po prostu odpowiedzieć jak bardzo dokładnego i niezawodnego sprzętu potrzebuję, a także z jaką częstotliwością będę go używał. Jeśli chodzi tylko i wyłącznie o skontrolowanie swojego stanu raz na jakiś czas po wczorajszej imprezie to z pewnością dobry alkomat elektrochemiczny dostępny po przystępnej cenie będzie dla mnie odpowiedni. Natomiast jeśli jestem zawodowym kierowcom, który w praktyce żyje z posiadania prawa jazdy, może powinienem zainwestować w nieco bardziej czuły i niezawodny sprzęt.

Dwa podstawowe typy alkomatów

Przechodząc już do porównywania konkretnych modeli alkomatów z atestem szybko okaże się, że możemy wyróżnić ich dwa podstawowe rodzaje, a mianowicie alkomaty elektrochemiczne oraz alkomaty półprzewodnikowe. Różnią się one między sobą przede wszystkim wbudowanym układem pomiarowym, a dokładniej sensorem, który może być właśnie bądź to elektrochemiczny bądź półprzewodnikowy. Starając się je ze sobą porównać można w skrócie stwierdzić, że alkomat elektrochemiczny charakteryzuje się większą dokładnością, stabilnością, a także żywotnością od alkomatu półprzewodnikowego, który jednak z tego powodu może być w wielu przypadkach tańszy.