Skip to content Skip to footer

Czy warto mieć frezarkę w domu?

Wiele osób pasjonuje się majsterkowaniem. Coraz większą popularność zdobywa także domowa renowacja mebli. W obu tych przypadkach i jeszcze wielu innych może się przydać domowa frezarka. Jaki model najlepiej wybrać, aby nadawał się do domowego użytku?

Po co frezarka?

Frezarka to rodzaj obrabiarki. Można nią przy pomocy skrawania obrabiać zarówno powierzchnie płaskie, jak i różnego rodzaju kształty. Przy pracy frezarka wykorzystuje ruch obrotowy i posuwisty. Frezarka przydaje się w bardzo wielu branżach. Można ją także wykorzystać w domowym warsztacie do różnych prac. W zależności od zaawansowania i przeznaczenia frezarki, służy ona do obrabiania drewna, metalu, ale i tworzyw sztucznych. Domowi majsterkowicze mogą przy pomocy frezarki uzyskiwać nawet skomplikowane kształty czy zdobienia, które przydają się np. przy remoncie mebli.

Krótko o budowie frezarki

Główne elementy frezarki to wrzeciono, stół współrzędnych (zwany też stołem obrotowym) oraz oprzyrządowanie. Wrzeciono służy do zamontowania urządzenia skrawającego, czyli frezu. Stół obrotowy do frezarki ma za zadanie utrzymanie elementu obrabiającego. W zależności od budowy, może to być stół obrotowy do frezarki z uchwytem lub bez. W nowoczesnych frezarkach CNC niezbędne jest też stanowisko sterowania, które pozwala na zaprogramowanie komputerowe urządzenia. Dzięki temu można wykonywać na takiej frezarce wyjątkowo precyzyjne elementy.Bardzo ważnym elementem jest stół obrotowy do frezarki. Wybierając urządzenie ze stołem obrotowym podzielnym i uchylnym, można obrabiać wyjątkowo skomplikowane kształty.

Co wybrać do domu?

Wybierając frezarkę, trzeba wiedzieć, jaki materiał będzie urabiany. W domowym warsztacie najczęściej będzie to drewno lub metal. Specjaliści zdecydowanie polecają wybór frezarki górnowrzecionowej. Jest ona o wiele bezpieczniejsza w użytkowaniu w porównaniu do frezarki dolnowrzecionowej. Na pewno przyda się dobrej jakości stół obrotowy do frezarki. Frezarki mają też zróżnicowaną moc. Do domowych prac wystarczą te o niezbyt dużej mocy, która będzie zdecydowanie wystarczająca do domowego majsterkowania. Doskonałym wyborem będzie mini frezarka, szczególnie przydatna dla początkujących. Jest stosunkowo bezpieczna, zapewnia efektywną pracę, a dodatkową zaletą jest niewygórowana cena.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.