Skip to content Skip to footer

Ciekawy sposób na tanie spędzenie wakacji

Jak sprawić, żeby dzieci nie nudziły się w czasie ferii czy wakacji? Dobrym rozwiązaniem mogą być półkolonie. Ta forma wypoczynku jest coraz chętnie wybierana przez rodziców, ponieważ jest najczęściej dużo tańsza od tradycyjnych wyjazdowych kolonii. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze półkolonii dla dzieci.

Czym są półkolonie dla dzieci i dlaczego warto z nich korzystać?


Półkolonie to zajęcia dla dzieci w czasie wakacji, które odbywają się w miejscu zamieszkania. Ta forma spędzania wakacji jest tańsza od typowych kolonii.


Atutem półkolonii dla dzieci jest to, że dzieci nocują w domu. Jest szczególnie istotne w przypadku pociech, które nie są jeszcze gotowe na wyjazdy bez rodziców.


Na półkoloniach dziecko spędza czas z rówieśnikami. Ma zorganizowane zajęcia, w czasie których może też zdobywać nowe umiejętności. Jest to dobry wstęp do wyjazdu na kolonie czy obóz w przyszłości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?


Żeby jednak dziecko było naprawdę zadowolone z pobytu na półkoloniach, powinny one zostać starannie wybrane. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko cenę i miejsce półkolonii, ale przede wszystkim program i zainteresowania dziecka. Warto zapytać, jakie na jakie zajęcia chciałoby uczęszczać i przedstawić możliwości. Taka konsultacja nie tylko pozwoli lepiej dopasować półkolonie, ale przede wszystkim dziecko będzie czuło, że jego zdanie jest ważne. To przełoży się na to, że chętnie będzie uczestniczyć w zajęciach półkolonijnych.
Warto wybierać takie półkolonie dla dzieci w Częstochowie, które oferują połączenie ciekawych zajęć edukacyjnych ze sportowymi. To zapewni odpowiednią ilość ruchu, tak ważnego w rozwoju dziecka.

Organizator też jest ważny


Ważną kwestią przy szukaniu półkolonii dla dzieci jest sprawdzenie organizatora. Wielu rodziców zapomina o tym i patrzy wyłącznie na cenę. Kończy się to często sporym rozczarowaniem rodziców i dziecka, a wymarzone wakacje są zepsute.


Co należy sprawdzić? Przede wszystkim zgłoszenie do kuratorium. Organizator półkolonii ma obowiązek je tam zgłosić je najpóźniej dwa tygodnie przed rozpoczęciem turnusu. Takie zgłoszenie oznacza, że półkolonie dla dzieci są pod pełnym nadzorem odpowiednich instytucji (np. sanepidu), a kadra ma odpowiednie przygotowanie pedagogiczne.