Skip to content Skip to footer

Jaką karmę dla kota wybrać?

Jeżeli naszym nowym domownikiem stał się kot, musimy nauczyć się o niego dbać w sposób prawidłowy, tak aby dostarczyć mu odpowiednią ilość składników odżywczych oraz witamin, jakie znajdują się tylko w pełnowartościowej karmie dla kotów. W tym celu najlepiej odwiedzić internetowy sklep zoologiczny, w którym znajdziemy szeroki wybór karm dla kotów, rozróżniając karmy dla małych, średnich i dużych zwierząt.

Pamiętaj, że kot jest mięsożercą

Warto pamiętać, że koty w przeciwieństwie do psów, są typowymi mięsożercami. Czasami możemy zaobserwować, kiedy kot zajada się trawą bądź innymi ziołami, jest to jednak tylko sposób na dostarczenie sobie niezbędnych witamin bądź przeczyszczenie jelit i żołądka.

Dlatego wybierając w internetowym sklepie zoologicznym karmy dla kota, powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład, który przynajmniej w 70% powinien składać się z pełnowartościowego mięsa. Wysokiej jakości karma dla kota, powinna także być bogata w taurynę oraz inne związki mineralne.

Karma sucha czy mokra – która jest lepsza?

Kiedy po raz pierwszy decydujemy się na kota w domu, powinniśmy zgłębić wiedzę na temat jego żywienia. Właściciele małych i dużych kotów często się zastanawiają, czy ich kot powinien jeść karmę mokrą czy suchą. Tutaj warto zwrócić uwagę, że większe znaczenie ma skład karmy, a nie jej konsystencja.

Niezależnie od tego, czy damy kotu karmę suchą czy mokrą, pamiętajmy o jej wysokim składzie. Jeżeli zdecydujemy się na karmę suchą, musimy także zadbać o stały dostęp do wody, aby kociak był odpowiednio nawodniony. Ważne jest także, ile damy kotu karmy, producent na opakowaniu zawsze wskazuje odpowiednią dawkę karmy dla wieku bądź wagi kota.

Gdzie powinno znajdować się miejsce do jedzenia?

Kiedy już wiemy, jaką karmę powinniśmy dawać kotom, aby mogły zdrowo się rozwijać, warto zastanowić się, gdzie powinno znajdować się miejsce do jedzenia.

Aby nasz kociak się nie stresował, warto postawić miski w spokojnym i zacisznym miejscu, gdzie będzie miał stały dostęp do karmy suchej oraz miski z wodą, a także będzie dostawał karmę mokrą w zbilansowanych porcjach.

Jeżeli decydujemy się na kota w domu, powinniśmy pamiętać o zapewnieniu mu miejsca do spożywania pokarmów, odpowiedniego legowiska, a także kuwety ze żwirkiem, gdzie będzie mógł się załatwiać.