Skip to content Skip to footer

Bulimia – przyczyny oraz skutki choroby

Zaburzenie odżywiania, jakim jest bulimia, nadal jest chorobą, która jest tajemnicza i nie do końca zbadana. Jednocześnie jest to choroba wstydliwa, która ukrywana jest przez samego pacjenta, jak i rodzinę. Jakie oznaki powinny wzbudzić czujność rodziny?

Bulimia – co to za choroba?

Nazwa choroby bulimis dosłownie znaczy „byczy głód”. Jest połączeniem dwóch greckich słów. Limos znaczy głód, bous – byk.

Bulimia najczęściej występuje u młodych kobiet, między 16 a 35 rokiem życia (około 2 %). Mężczyźni zapadają na tę dolegliwość dużo rzadziej (1 na 100 tysięcy).

Przyczyny choroby nie są do końca wyjaśnione. Przypuszcza się, że dużo większe ryzyko zachorowania występuje u osób, które w dzieciństwie borykały się z problemami odżywiania. Również czynniki genetyczne mogą mieć znaczenie. W rodzinach, w których występuje problem odżywiania dzieci również są bardziej narażone na bulimię.

Zauważalne jest również to, że na bulimię częściej zapadają osoby o niskiej samoocenie. Bardzo znacząca jest tu umiejętność odnalezienia się w społeczeństwie. Dzieci, które mają problemy w kontaktach z rówieśnikami dużo częściej odreagowują zajadając swoje problemy.

Ważny jest również czynnik społeczny. W dzisiejszych czasach atrakcyjny wygląd jest synonimem sukcesu. Wychudzone modelki, które młode dziewczyny widzą na wybiegach są symbolem idealnego życia, do którego często zaczynają dążyć nastolatki. Idealna figura ma być lekarstwem na wszelkie niepowodzenia.

Dążenie do ideału

Osoby chore na bulimię nie są w stanie zapanować nad wilczym głodem, a jednocześnie nieustannie dążą do idealnej sylwetki.

Chora osoba doświadcza napadów głodu, w czasie których pochłania nawet kilka tysięcy kalorii. Jednocześnie bardzo szybko zaczyna odczuwać wstyd oraz wyrzuty sumienia. W walce o piękną sylwetkę próbuje pozbyć się nagromadzonych kalorii.

Stosowanie wymiotów, środki przeczyszczające oraz moczopędne mają pomóc w szybkim pozbyciu się zjedzonego pokarmu. Drakońskie diety oraz katorżnicza praca na siłowni to sposób na idealną sylwetkę. Niestety napad głodu powtarza się, a chory nie jest w stanie sobie samodzielnie z tym poradzić.

Skutki bulimii są bardzo drastyczne dla całego organizmu. Powiększenie ślinianek, uszkodzenie gardła, przełyku, czy szkliwa zębów to tylko nieliczne skutki bulimii. Chory również często boryka się z biegunką bądź zatwardzeniami, które są skutkiem stosowania środków przeczyszczających i moczopędnych.

Skutki bulimii u kobiet można zauważyć w nieregularnym okresie lub całkowitym zaniku miesiączki. U kobiet z bulimią może również dojść do bezpłodności.