Skip to content Skip to footer

Co może pomóc w prowadzeniu małej gastronomii?

Branża gastronomiczna jest terenem ostrej rywalizacji pomiędzy osobami, które w niej działają. Przeważnie górą jest ten, kto wstrzeli się lepiej w gusta klientów, zapewni lepsze jedzenie, zdobędzie dobrą lokalizację oraz zaoferuje jedzenie w jak najniższej cenie w stosunku do jakości serwowanych dań.

Naczynia jednorazowe

Na cenę posiłku składa się kilka rzeczy. Zaliczyć do najważniejszych możemy między innymi koszt zakupu składników, cena za zużywane media wykorzystywane do gotowania, czynsz za dzierżawienie lokalu, koszty związane z wypłatami dla naszych pracowników. Ostatni punkt można zredukować łatwo poprzez wprowadzenie do naszego lokalu opakowań i naczyń jednorazowych.

Naczynia oraz opakowania jednorazowe powodują, że nie musimy opłacać pracownika, który pracuje na zmywaku, jednocześnie uniezależniamy się od przepustowości „zmywaka”, w momencie, kiedy ruch w naszym lokalu jest maksymalny.

Czy naczynia jednorazowe oraz opakowania faktycznie opłacają się bardziej?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy pewne sprawy sobie policzyć, choć rachunek jest dość prosty. Wystarczy pomnożyć średnią ilość wydawanych posiłków na miesiąc przez cenę opakowania jednorazowego i porównać uzyskany wynik, z całkowitymi kosztami pracy pracownika zmywaka. Zazwyczaj im mniejszy zakres działalności, tym korzystanie z naczyń, sztućców i opakowań jednorazowych opłaca się bardziej.

Ekologia

Z opakowaniami jednorazowymi wiąże się jednak kwestia ekologii tego rozwiązania oraz tego, że klienci coraz częściej zwracają na to uwagę. Na szczęście, kiedy sprawdzimy ofertę, jaką ma przeciętna hurtownia opakowań, to zauważymy, że oprócz standardowych opakowań z plastiku, pojawi się coraz większa gama produktów z materiałów biodegradowalnych, takich jak na przykład celuloza.

Wspomniano wyżej o hurtowni, ponieważ to właśnie tam najlepiej zaopatrywać się w jednorazowe opakowania, sztućce i naczynia. Hurtownia opakowań zwyczajnie da nam najlepszą cenę oraz posiada bardzo duży zapas towaru. W przypadku opakowań jednorazowych musimy liczyć się z tym, że będziemy zamawiać ich jednorazowo bardzo dużo, ponieważ ich brak, może uniemożliwić nam prowadzenie interesu. Odpowiedni dostawca jest to również kluczowa sprawa, pod kątem biznesplanu.