Skip to content Skip to footer

Czym sugerować się przy wyborze płyty meblowej?

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że obecnie płyty meblowe nie są już tylko i wyłącznie ekonomicznym i praktycznym wyborem dla firm specjalizujących się w produkcji mebli. Mogą one być świetną bazą dla kreowania oryginalnego designu. Na jaki rodzaj płyty meblowej warto się zatem zdecydować?

Płyty melaminowane

Warto wiedzieć, że płyty melaminowane należą obecnie do najczęściej wykorzystywanych materiałów przy produkcji mebli. Wpływ na ogromną ich popularność ma przede wszystkim różnorodność papieru dekoracyjnego, który służy do oklejania wspomnianych płyt. Należy również koniecznie zaznaczyć, że płyty melaminowane charakteryzują się odpornością chemiczną i termiczną. Warto także wspomnieć, że są proste w obróbce.

Płyty przeznaczone są przede wszystkim do produkcji zarówno frontów, jak i korpusów drzwi przesuwnych oraz mebli. Świetnie zdadzą również egzamin do elementów dekoracyjnych wyposażenia wnętrz. Płyty melaminowane bardzo często wykorzystuje się także do produkcji mebli kuchennych i łazienkowych. Należy pamiętać, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie uwzględnić wymiary płyty meblowej.

Płyty wiórowe i paździerzowe

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że płyty wiórowe cieszą się prawie taką samą popularnością, co melaminowane. Warto jednak wiedzieć, że mogą być wykorzystywane tylko w suchych miejscach. Trzeba zaznaczyć, że w kontakcie z wodą będą bardzo szybko pęcznieć i nasiąkać. Świetnie zdadzą natomiast egzamin do produkcji opakowań, blatów. Nie można zapomnieć, aby przy zakupie uwzględnić wymiary płyty meblowej.

Z kolei płyty paździerzowe są materiałem wykorzystywanym z roku na rok coraz rzadziej w branży stolarskiej. Jest to przede wszystkim związane z obecnością toksyn w klejach, które są stosowane do produkcji tych płyt meblowych. Do wad płyt paździerzowych trzeba również zaliczyć bardzo wysoką nasiąkliwość i wrażliwość na wilgoć. Należy podkreślić, że płyty mogą z powodzeniem zostać wykorzystane do produkcji blatów, stolików, szaf czy biurek.

Płyty pilśniowe

Płyty pilśniowe posiadają zdecydowanie więcej zalet niż mogłoby się wydawać. Z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem w branży stolarskiej. Jednym z najczęściej wymienianych atutów tego rodzaju płyt meblowych jest ekologiczność. Płyty pilśniowe mogą służyć nie tylko i wyłącznie jako materiał okładzinowy, ale również dekoracyjny czy konstrukcyjny.

Warto zaznaczyć, że surowiec, który jest wykorzystywany do ich wykonania powoduje, że docinanie płyty jest nie tylko bardzo łatwe, ale również wygodne. Należy również mieć świadomość, że płyty pilśniowe charakteryzują się bardzo dużą gęstością włókien, są zatem odporne na różnego rodzaju wgniecenia.