Niezależnie od tego, czy gramy na gitarze elektrycznej, klasycznej, czy akustycznej, każdemu muzykowi przyświeca jeden cel- zagrać tak, by porwać tłumy. Nawet początkujący gitarzysta ma ambicje, aby za sprawą swej subtelnej nuty poruszać serca i wzruszać do łez, lub wprost przeciwnie- motywować do dzikich podrygów w rytm muzyki. po to gramy romantyczne ballady lub mocne rockowe kawałki, by innym, oraz sobie, sprawić przyjemność. Nie każdy docenia znaczenie odpowiednio dobranych strun gitarowych, a spełniają one naprawdę ważne role, determinując jakość wydawanych przez nasz instrument dźwięków. Dlaczego struny do gitar są aż tak istotne i nie powinny być dobierane losowo?
Czy na strunach można zaoszczędzić?
Panuje powszechne przekonanie, że dobry towar musi odpowiednio kosztować. Prawdą jest, iż profesjonalni muzycy będą skłonni wydać każde pieniądze na odpowiedni sprzęt. Jednak nie zawsze trzeba od razu wydawać fortunę. Wiadomo, że dla początkujących gitarzystów, którzy jeszcze nie wiedzą, czy nowa pasja okaże się wyborem na stałe, czy tylko na najbliższe tygodnie, liczą się przede wszystkim oszczędności. Na rynku dostępne są również struny gitarowe za stosunkowo niewielkie pieniądze. Tanie struny do gitar wcale nie muszą oznaczać bowiem ogromnego uszczerbku dla brzmienia instrumentu. Wystarczy rozejrzeć się wśród licznych ofert promocyjnych.
Struny gitarowe- twardość, grubość, materiał wykonania
Struny są tylko jednym z licznych elementów, które decydują o jakości gry na danej gitarze. Równie ważne są: kształty gitar oraz materiał , z którego instrumenty zostały wykonane, a także (w przypadku gitar elektrycznych i basowych) rodzaj przetworników. Niemniej jednak to ze strunami nasze palce mają bezpośrednio do czynienia. Niektóre rodzaje strun, zwłaszcza te o nadmiernej twardości, mogą początkowo powodować pewien dyskomfort dla opuszków palców, lecz zwykle jest to kwestia przyzwyczajenia. Im twardsze i bardziej napięte struny, tym klarowniejszy dźwięk można uzyskać. Struny z miękkiego materiału mogą nie dawać tak zadowalającej czystości dźwięku, choć zdecydowanie są przyjemniejsze w dotyku. Dobrym rozwiązaniem dla niektórych muzyków mogą być zatem struny mieszane. W niektórych gitarach struny są jednakowe, w innych odznaczają się różną grubością. Im grubsze struny, tym mocniejszy i bardziej głęboki dźwięk. Przyjmuje się, iż najskuteczniejszą metodą wyboru odpowiednich dla siebie strun jest po prostu eksperymentowanie z różnymi modelami.