Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto stosować ekologiczny płyn do prania?

Pralka to jedno z najważniejszych urządzeń domowych. Szczególnie przydaje się tam, gdzie mieszkają wielodzietne rodziny. Przez tydzień ubiera się bowiem góra brudnych ubrań. Rodzi się jednak pytanie: czy chemiczne środki okażą się najlepsze, aby dokładnie usunąć każdą plamę? A może jednak bardziej sprawdzi się ekologiczny płyn do prania? Zobaczmy.

Zalety ekologicznego płynu

Warto pamiętać, że chemiczne produkty mogą niestety podrażniać skórę. Właśnie dlatego, aby nie ryzykować, powinniśmy zdecydować się na inne rozwiązanie. Mowa oczywiście o naturalnych preparatach. Są one uniwersalne. Da się w nich wyprać każdy typ tkaniny. Równie ważną zaletą jest to, że charakteryzują się hipoalergicznością. Nie zaszkodzą dzieciom i starszym osobom cierpiącym na alergię czy ludziom o wrażliwej skórze. Nie zawiera fosforanów, konserwantów itp. składników. Co więcej, taki Ekologiczny płyn do prania ma przewagę nad chemicznym także z innego powodu. Chodzi o to, że dość szybko ulega tzw. biodegradacji (procesowi związanemu z rozpadem materiału), a samo opakowanie bez problemu jest poddawane recyklingowi.

Domowy płyn

Co ciekawe, nie zawsze trzeba używać ekologicznego płynu prosto od producenta. Okazuje się bowiem, że da się go stworzyć samemu. W jaki sposób? Wystarczy wymieszać ze sobą ciepłą wodę, kwasek cytrynowy, kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Następnie gotową miksturę należy przelać do pojemnika (musi być on szczelny i mieć pokrywkę). Bardzo dobry okaże się również domowy płyn z octu i sody oczyszczonej z dodatkiem olejku eterycznego, który starczy na jedno pranie.

Ekologiczny płyn – podsumowanie

Nie chcąc jednak tracić czasu na przygotowanie własnej mieszaniny, warto zakupić profesjonalne płyny. Są one dostępne już za kilkadziesiąt złotych w specjalnych sklepach internetowych, chociażby z artykułami dla dzieci. Mają odpowiednio dobrany skład i są wyprodukowane za pomocą opatentowanej technologii. To powoduje, że można je używać również do prania ręcznego (nie tylko w pralce automatycznej).

Ubierając maluchy w czyste pieluchy czy ubrania, będziemy mieć pewność, że nie zaszkodzimy wrażliwej, delikatnej dziecięcej skórze. Dlatego tak wiele osób stosuje ekologiczny płyn do prania. Szorowanie i płukanie odzieży staje się wówczas przyjemną czynnością.