Skip to content Skip to footer

Wszystko o alkomatach

Alkomat to specjalistyczne urządzenie, które służy do pomiaru alkoholu we krwi. Jego zadaniem jest określenie ilości alkoholu w krwioobiegu człowieka na podstawie wydychanego alkoholu. Działa on przeważnie na zasadzie poboru powietrza, czyli gazu na sensor, który z kolei zmienia swoją odporność pod wpływem alkoholu. Wynik, który podaje, zamieniony jest na wartości dziesiętne.

Podział alkomatów ze względu na rodzaj zastosowanego sensora

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów alkomatów. Elektroniczny alkomat dzieli się na półprzewodnikowy, elektrochemiczny i spektofotomeryczny.Alkomaty mogą być półprzewodnikowe. Działają one w oparciu o elektrody, których działanie opiera się na reakcji elektrody, która utlenia się w kontakcie z alkoholem w wydychanym powietrzu. Na ich dokładność wpływa temperatura powietrza oraz jedzenie spożywane przed pomiarem, dlatego alkomaty te są zawodne i mogą pokazywać fałszywy wynik.Alkomaty elektrochemiczne to urządzenia, których sensor składa się ze związków chemicznych wchodzących w reakcje z alkoholem.Alkomaty mogą być spektofotomeryczne – są urządzeniami stacjonarnymi, a ich działanie opiera się na podczerwieni. Są one bardzo dokładne, a ich wynik może być wykorzystany jako dowód w sądzie.Alkomaty jednorazowe są urządzeniami tanimi i uproszczonymi i można je kupić na stacjach benzynowych, albo w sklepach spożywczych czy w kiosku ruchu. Nie pokazują dokładnej liczby promili tylko informują, czy została przekroczona norma alkoholu we krwi, czyli do 0,2 promila.

Elektroniczny alkomat- jak korzystać z niego prawidłowo?

Skorzystanie z alkomatu nie jest trudne. Wystarczy mocno dmuchnąć w w ustnik, który jest dołączony do urządzenia. Ilość wydychanego powietrza oraz czas, który będzie potrzebny do pomiaru, uzależniony jest od rodzaju alkomatu. Aby wynik był dokładny powinno się, przed dmuchaniem do alkomatu, przepłukać usta wodą. Test na trzeźwość można powtórzyć kilkakrotnie.

Jeśli chodzi o alkomaty sklep spożywczy i stacje benzynowe to miejsca, gdzie można kupić kilka podstawowych modeli. Alkomaty sklep oferuje nie tylko jednorazowe. Jest to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu złotych, jednak dobre urządzenie służyć może przez długi czas.