Skip to content Skip to footer

Jak samodzielnie przygotować suszone warzywa?

W naszej kuchni coraz więcej miejsca zajmują suszone warzywa i owoce. Ich popularność wzrasta w okresie jesienno-zimowym, doskonały smak i liczne walory odżywcze sprawiają jednak, że coraz więcej osób jest gotowych sięgać po nie przez cały rok. Warto dowiedzieć się więc więcej na temat samego procesu suszenia warzyw i jego technik.

Suszenie warzyw krok po kroku


Jeśli zamierzamy suszyć warzywa samodzielnie, nie musimy być wcale utalentowanymi kucharzami, aby liczyć na końcowy sukces podejmowanych przez nas wysiłków. Pamiętajmy jednak o tym, że kluczem do niego pozostaje odpowiednie przygotowanie warzyw. Na pierwszy plan wysuwa się właściwe sortowanie tak, aby procesowi suszenia móc poddać jedynie ich jadalne części. Nie mniej ważne jest ich rozdrabnianie oraz usuwanie skóry i nasady liści.

Proces suszenia warzyw nie jest zresztą tym, z którym należałoby zwlekać. Najlepiej rozpocząć go zaraz po ich pokrojeniu tak, aby nie doprowadzić do naturalnych przecież procesów gnilnych. Pomocne przy suszeniu warzyw może być też ich blanszowanie. Proces ten przewiduje wrzucenie gotowych do suszenia warzyw na około cztery minuty do roztworu gorącej wody oraz kwasu cytrynowego. To właśnie dzięki blanszowaniu warzywom nie grozi utrata witamin. Jakby tego było mało, blanszowanie jest sposobem na skuteczną walkę z mikroflorą bakteryjną na powierzchni warzyw.

Trwały i dobry susz – to warto wiedzieć


Suszone warzywa powstają w wyniku złożonego procesu, w czasie którego w powolny i kontrolowany sposób pozbawia się ich wody. Jakość produktów przygotowanych w czasie jego trwania jest więc w dużym stopniu uzależniona od tego, jak dużo wody jest w danym warzywie. Na szczęście, choć pewne sprawność jest mile widziana, proces jest na tyle nieskomplikowany, że można przeprowadzić go nawet nie posiadając większego doświadczenia.

Obecnie mówi się o dwóch sposobach suszenia warzyw. Możemy zdecydować się zarówno na suszenie z wykorzystaniem chłodnego powietrza, jak i na słońcu. Druga z metod jest opisywana jako ta, która charakteryzuje się większą skutecznością, proces trwa jednak dość długo i jest możliwy do przeprowadzenia jedynie w sprzyjających warunkach. Suszenie w domowych warunkach stawia więc na wykorzystywanie intensywnego ruchu powietrza. Jeśli nie można go wygenerować siłami natury, z pomocą przychodzą specjalne suszarki do warzyw.