Skip to content Skip to footer

Jak uzyskać odszkodowanie we Włoszech?

Wypadek samochodowy we Włoszech może przytrafić się każdemu. Niestety nawet mała stłuczka to ogromny stres. Dlatego warto wcześniej zapoznać się z przepisami dotyczącymi procedur powypadkowych. Odszkodowanie we Włoszech wymaga podjęcia konkretnych kroków i zebrania odpowiednich dokumentów.

Gdzie starać się o odszkodowanie za wypadek we Włoszech?

Często polscy kierowcy nie wiedzą, gdzie powinni przeprowadzać sprawy dotyczące odszkodowania. Zgodnie z przepisami prawa można to zrobić w Polsce lub we Włoszech. Zaletą podjęcia procedury na miejscu u ubezpieczyciela sprawcy wypadku jest zazwyczaj większe odszkodowanie. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej firmy, która pomoże w załatwieniu wszystkich formalności z włoskim ubezpieczycielem. Jeśli jednak ktoś boi się spraw prowadzonych za granicą może zdecydować się na wszczęcie postępowania poprzez pośredników w Polsce. Z całą pewnością przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest poradzić się osób, które są doświadczone i zorientowane w temacie odszkodowań we Włoszech.

Wypadek we Włoszech – co robić?

Postępowanie po wypadku lub kolizji we Włoszech nie różni się bardzo od tego co w takich sytuacjach należy zrobić również w Polsce. Pierwszym krokiem jest wezwanie policji. Bardzo ważne jest dokładne spisanie protokołu, który będzie uwzględniał przebieg całego zdarzenia. Następnie należy pobrać wszelkie konieczne dane od sprawcy wypadku. Jedną z ważniejszych informacji jest w tym przypadku numer polisy ubezpieczeniowej. Warto również wykonać serię zdjęć, które obejmą nie tylko uszkodzone pojazdy, ale również okolicę miejsca zdarzenia i leżące na ulicy odłamki aut. Jeśli byli świadkowie dobrze jest poprosić ich o dane kontaktowe. Świadkowie i ich zeznania mogą mieć kluczowe znaczenie zwłaszcza przy większych i poważniejszych w skutkach zdarzeniach.

Zgłaszanie wniosku o odszkodowanie za wypadek we Włoszech

Z wnioskiem o odszkodowanie należy wystąpić pisemnie do sprawcy lub do jego firmy ubezpieczeniowej. Pieniądze będą należeć się nie tylko kierowcy, ale również pasażerom, którzy ucierpieli podczas kolizji. Procedura z podmiotem zagranicznym może trwać dłużej niż w Polsce, więc trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwości.