Skip to content Skip to footer

Kondensator wysokonapięciowy

Kondensatory wysokonapięciowe to elementy elektryczne występujące w praktycznie każdym urządzeniu użytku codziennego. Ich usterka skutkować będzie awarią wszelakich sprzętów elektrycznych.

Czym są kondensatory wysokonapięciowe?

Należy pamiętać o fakcie, że kondensatory wysokonapięciowe to urządzenia służące do przechowywania energii elektrycznej. Jest tak dzięki zastosowanemu w nich dielektrykowi – jest to materiał, który nie przewodzi prądu. Warto zaznaczyć, że na schematach elektrycznych oznaczony on będzie symbolem, który przypomina dwie duże litery T – zostały one ułożone na boku oraz zwrócone do siebie daszkami.

Podczas awarii urządzenia spowodowanej uszkodzeniem kondensatora, bardzo ważnym pytaniem będzie to, jak sprawdzić, czy dany kondensator wysokonapięciowy jest dalej sprawny. Niestety jego oględziny gołym okiem nie dadzą nam odpowiedzi na to pytanie. Musimy przede wszystkim zmierzyć dwa podstawowe parametry, które definiują każdy kondensator wysokonapięciowy. Mowa tutaj o pojemności, a także rezystancji szeregowej.

Gdzie stosowany jest kondensator wysokonapięciowy?

Pomimo faktu, że zasada działania kondensatorów zawsze będzie taka sama, to stosowane są w nich różniące się od siebie izolatory. Ma to wpływ na samą budowę kondensatorów, bowiem dzieli się je na foliowe, ceramiczne, a także elektroniczne. Te ostatnie są bardzo często wykorzystywane we wszelakich urządzeniach domowych.

Kondensator wysokonapięciowy jest montowany nie tylko w zmywarkach, kuchenkach mikrofalowych, pralkach, czy lodówkach, ale również i w telewizorach, komputerach oraz radiach. Kondensator można znaleźć w praktycznie każdym urządzeniu elektrycznym stosowanym w mieszkaniu.

Dlaczego kondensator używany jest w urządzeniach domowych?

Warto pamiętać o tym, że kondensator wysokonapięciowy pełni w urządzeniach domowych dwie funkcje. Mowa tutaj o funkcji rozruchowej, a także przeciwzakłóceniowej.

Jeżeli mowa o funkcji rozruchowej to związek ma to z odpowiednim uruchamianiem silnika. Natomiast działania przeciwzakłóceniowe zapewnią nam kompatybilność elektromagnetyczną w przypadku różnych urządzeń elektrycznych. Trzeba też wspomnieć o tym, że praktycznie wszystkie urządzenia elektryczne emitują zakłócenia.

Kondensatory wysokonapięciowe dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.