Skip to content Skip to footer

Porównanie rękawiczek lateksowych, winylowych i foliowych

Choć wszystkie z nich mają podobne zastosowanie i są często wykorzystywane w wielu branżach przemysłu czy medycyny, poszczególne rękawiczki jednorazowe różnią się właściwościami. Jak wyglądają te różnice oraz które z rękawic wypadają najlepiej na tle pozostałych – odpowiedź poniżej.

Rękawiczki winylowe

Ich zadaniem jest ochrona skóry przed kontaktem z drobnoustrojami i alergenami, a także różnego rodzaju substancjami chemicznymi – wszystkie rękawiczki jednorazowe mają to samo zadanie do spełnienia. Czym różnią się więc rękawice winylowe? Po pierwsze, są one tańsze niż wersja lateksowa, a także wykazują dużą odporność w kontakcie z substancjami tłustymi. Niestety, nie przylegają one do dłoni dokładnie i łatwo mogą się z nich ześlizgnąć. Ze względu na tą cechę nie znajdują zastosowania w gabinetach lekarskich czy laboratoriach. Ich poziom ochrony jest nieco niższy, niż w przypadku rękawiczek lateksowych. Zaletą rękawiczek winylowych jest łatwość ich zakładania i zdejmowania.

Rękawiczki foliowe

Bardzo popularne w użyciu, lekkie i bez porównania tańsze od dwóch pozostałych propozycji, rękawiczki foliowe, mają szereg zalet. Przydają się, głównie, do użytku domowego lub w gastronomii. Nietrwała konstrukcja, która dodatkowo nie zapewnia dopasowania do dłoni, spełnia rolę higieniczną w ramach mało skomplikowanych czynności codziennych. Niewątpliwą wadą rękawiczek jest pochodzenie materiału z jakiego powstają i brak możliwości ich powtórnego wykorzystania. Stanowią one duże zagrożenie dla środowiska oraz bardzo wolno się rozkładają. Rękawiczki foliowe zyskały na popularności podczas pandemii koronawirusa.

Rękawiczki lateksowe

Umożliwiają wykonywanie wszelkich precyzyjnych czynności ze względu na idealnie przylegający do skóry dłoni materiał. Są powszechnie używane w gabinetach lekarskich i kosmetycznych. Niestety, nie sprawdzą się w kontakcie z olejami, choć poza tym cechuje je bardzo duża wytrzymałość. Swoją popularność zawdzięczają także wysokiemu poziomowi ochrony przed mikroorganizmami, drobnoustrojami i wszelkimi zanieczyszczeniami. Dodatkową zaletą rękawiczek lateksowych jest ich naturalne pochodzenia. Dzięki temu, że powstają z kauczuku rękawiczki lateksowe łatwo poddają się recyklingowi i nie stanowią zagrożenia dla środowiska.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar