Skip to content Skip to footer

Miedzionikiel na skupie złomu

Miedzionikiel to metal kolorowy – stop miedzi i niklu, który znalazł szerokie zastosowanie w wielu obszarach gospodarczych. Oddając złom miedzioniklowy na skup można liczyć na dobry zarobek, a jego wysokość jest uzależniona od udziału procentowego metali wchodzących w skład stopu.

Jak powstaje miedzionikiel?

Łączenie metali w stopy odbywa się w specjalnych warunkach temperaturowych. Doskonałe połączenie elementów składowych możliwe jest pod warunkiem wprowadzenia metali w stan ciekły. Miedź staje się płynem w temperaturze 1083°C; nikiel potrzebuje aż 1455°C. Aby z miedzi i niklu uzyskać nowy metal, potrzebna jest więc temperatura około 1500 stopni Celsjusza.

Do stopu dwóch podstawowych metali dodawane są często inne pierwiastki. Miedzionikle najczęściej tworzone są z domieszką czystego żelaza, manganu, krzemu, aluminium.

Właściwości miedzioniklu

Miedzionikle to metale wyjątkowe – bardzo odporne na działanie większości czynników zewnętrznych i trwałe. Dzięki zachowaniu wysokiej plastyczności można formować stop w dowolne kształty.

Niekorodowanie w środowisku słonej wody to cecha, dzięki której Miedzionikiel stał się niekwestionowanym królem instalacji morskich. Jest podstawowym budulcem platform wiertniczych. Z miedzioniklu buduje się poszycia łodzi, podmorskie rurociągi i urządzenia hydrauliczne, morskie systemy przeciwpożarowe.

W przemyśle maszynowym i okrętowym stosuje się miedzionikle z dodatkiem aluminium.

Krzem i mangan w miedzioniklu nadają konstrukcjom sprężystości, a miedzionikle manganowe to materiał o wysokiej oporności elektrycznej, z którego produkuje się elementy lamp próżniowych. Dzięki wysokiej temperaturze topnienia miedzionikle sprawdzają się w termoelementach.

Miedzionikle w portfelu

Każdy z nas codziennie ma do czynienia z miedzioniklem – ten dwuskładnikowy metal znalazł zastosowanie do bicia monet.

W naszych portfelach znajdziemy bite z tego metalu 10, 20 i 50 groszówki oraz monety o nominale 1 zł. W dwuzłotówkach miedzioniklowy jest rdzeń monety, a 5 złotych ma pierścień wykonany z tego stopu.

Miedzionikle na skupie złomu

Punkty skupu złomu bardzo chętnie skupują wszystkie metale kolorowe, w tym miedzionikle. Klienci punktów najczęściej przywożą zużyte elementy urządzeń hydraulicznych lub elektrycznych.

Wycena złomu miedzioniklowego polega na oszacowaniu zawartości miedzi i niklu oraz innych pierwiastków.

Różnice w cenach skupu zależne są także od regionu, w którym znajduje się skup oraz jego oddalenia od hut, w których złom jest wykorzystywany.