Skip to content Skip to footer

Nadruki na gadżetach reklamowych – druk sublimacyjny

Wybór właściwej techniki nadruku na gadżetach reklamowych ma bardzo duże znaczenie. Co warto wiedzieć na temat druku sublimacyjnego? Poznaj informacje o jego technice wykonania, zaletach, wadach oraz przeznaczeniu.

Czym jest druk sublimacyjny?

Sublimacja, z którą związany jest Druk sublimacyjny, jest nazwą stosowaną do opisu przejścia ciała stałego bezpośrednio w stan gazowy. Zjawisko to jest wykorzystywane w tej technice druku do przenoszenia atramentów (barwników) na podłoże.

Do druku sublimacyjnego wykorzystuje się barwniki na bazie wody i papier transferowy. Wykonane na papierze nadruki przenosi się na podłoże z użyciem pras termotransferowych albo kalandrów w wysokiej temperaturze.

Dzięki zjawisku jak sublimacja druk może być wykonany wyłącznie na określonych materiałach – poliestrowych. Wynika to z faktu, że proces przejścia atramentów na podłoże dochodzi do ich scalenia, co przekłada się też na trwalszy efekt nadruku.

Zalety i wady druku sublimacyjnego

Technika poligraficzna jak druk sublimacyjny ma wiele zalet, lecz ma także kilka wad, które należy wziąć pod uwagę.

Przede wszystkim nadruk sublimacyjny jest bardzo trwały oraz odporny na uszkodzenie, między innymi na skutek czynników pogodowych, podczas prania czy tarcia. Ma on także intensywne, żywe kolory z możliwością wykonania gradientu, czyli przejść tonalnych. Nadruk sublimacyjny może mieć też fotograficzną jakość. Z techniką jak sublimacja druk jest też przystępny cenowo nawet przy niskich nakładach.

Wśród minusów druku sublimacyjnego wymienia się głównie konieczność stosowania określonych podłoży. Podłoża te muszą być także białe albo jasne.

Jak wykorzystuje się nadruki sublimacyjne?

Najczęściej nadruk sublimacyjny jest stosowany w przypadku znakowania gadżetów reklamowych. Można nadać im wtedy indywidualny wygląd, uzupełniając je o logo firmy oraz o inne nadruki – grafiki, napisy.

Nadruki sublimacyjne są wykonywane głównie na koszulkach, bluzkach, torbach, czapkach, parasolach, flagach czy na smyczach reklamowych. Także technika druku sublimacyjnego sprawdza się przy znakowaniu kubków porcelitowych, metalowych bidonów.

Wybierając druk sublimacyjny na gadżetach reklamowych, można zatem uzyskać wysokiej jakości nadruki o znacznej trwałości, a tym samym skuteczniej promować swoją firmę.