Skip to content Skip to footer

Pedalboard – znakomita ochrona dla efektów gitarowych

Każdy gitarzysta kocha swój sprzęt – jak tu zresztą tego nie robić? Jednak trzeba w tym momencie zauważyć, że gitarzysta posiada coś więcej niż tylko gitarę – potrzebne są mu bowiem efekty, wzmacniacze i cała masa innego sprzętu. Często problem z tym wszystkim pojawia się podczas transportu…

Zabezpieczenie sprzętu gitarowego

Dlaczego akurat podczas transportu? Otóż nikt zapewne nie dąży do tego, aby celowo zepsuć swój sprzęt, dlatego musimy go odpowiednio zabezpieczyć. W końcu zepsucie sprzętu związane jest z wieloma przykrymi następstwami. Jakimi? Otóż koszta naprawy są najczęściej naprawdę znaczne. Czasem też naprawa jest już zupełnie niemożliwa. Generalnie ten skutki bylibyśmy jeszcze często w stanie przeżyć, niemniej jednak do zepsucia się sprzętu nieraz dochodzi tuż przed koncertem… I wówczas nieraz nie mamy ze sobą sprzętu zastępczego. Zdecydowanie lepiej zatem zainwestować w skuteczne zabezpieczenie sprzętu, tym bardziej, że jego koszt nie jest zbyt wysoki.

Skrzynka na efekty gitarowe czyli pedalboard

Jednak jak gitarę wkładamy w pokrowiec, wzmacniacze w specjalne pojemniki, jak efekty gitarowe.. No właśnie w co je wkładamy? Otóż istnieje specjalne zabezpieczenie dla efektów gitarowych, czym jest pedalboard. Cóż to w zasadzie jest? Otóż wyglądem przypomina to dużą skrzynkę, do której wkładamy efekty gitarowe w kolejności, jaka nam pasuje. Całość jest odpowiednio izolowana i zabezpieczona tak, że spokojnie możemy korzystać z naszych efektów gitarowych bez obawy, że coś się stanie.

Pedalboard podczas koncertu

Warto jeszcze wspomnieć, że pedelboard stanowi znakomitą ochronę dla efektów gitarowych podczas koncertu. Dlaczego? Otóż po pierwsze – możemy do pedalboardu podpiąć efekty gitarowe w kolejności, na jakiej nam zależy. Ponadto całość jest szczelnie zamknięta, zatem nawet jeśli kolega w emocjach zacznie skakać po scenie albo fan będzie chciał się wkraść i ktoś przez przypadek nadepnie na nasze efekty w pedelboardzie, to koncert nie będzie musiał zostać przerwany.

Jak wybrać pedalboard?

Pozostaje już tylko jedna kwestia – jak wybrać taki pedalboard? Otóż sprawa nie jest wcale taka trudna. Przede wszystkim musimy popatrzeć na jego jakość. Jeśli kupimy pedalboard kiepskiej firmy, to niestety nie dość, że wydamy pieniądze, to jeszcze nasze efekty gitarowe i tak nie będą bezpieczne. Warto zatem podpytać sprzedawcy oraz sprawdzić w Internecie, które modele są naprawdę wytrzymałe. Ponadto warto pomyśleć, ile efektów gitarowych i jakie chcemy tam zmieścić i do tego dobrać odpowiedni pedalboard.

Podsuowując – naprawdę warto ochronić swój sprzęt i kupić pedalboard. Ta inwestycja bez wątpienia się nam opłaci i wielu sytuacjach będziemy myśleć „jak dobrze, że go mam”.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://rocktone.pl/c/32/pedalboardy.html