Skip to content Skip to footer

Wygodne prześcieradło na dobry sen

Sen to jedna z podstawowych czynności naszego organizmu. Jednocześnie jest to jedna z naszych podstawowych potrzeb zapewniających prawidłową równowagę psychofizyczną. Podczas snu nasze ciało i umysł się regenerują, co przygotowuje je na kolejne wyzwania. Sen to także czas, kiedy wszystkie informacje z danego dnia zostają „zaszufladkowane” w mózgu i zapamiętywane. W dzisiejszych czasach pełnych pośpiechu i oczekiwań sen ulega często skróceniu lub traci na jakości. Przekłada się to na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia higiena snu – zadbanie o to, by nasz sen był pełnowartościowy i głęboki. Pomagają w tym dobrej jakości prześcieradła.

Jak ważne są rozmiary prześcieradeł

Jedną z funkcji prześcieradła jest ochrona materaca przed zabrudzeniami. Prześcieradło znacznie łatwiej uprać, bez problemu mieści się ono w zwykłej pralce i raczej krótko schnie – wszystko to w przeciwieństwie do materaca. Dlatego znacznie mniej uciążliwe jest zabrudzenie prześcieradła. Wygodne prześcieradło to takie, które jednak nie tylko chroni materac, ale przede wszystkich to, które zapewnia komfort użytkownikowi. Wygoda ta może dotyczyć kilku kwestii i zawsze związana jest z jakością snu.

Osoby, które mają z natury płytki sen na pewno zdają sobie sprawę z tego, jak uciążliwe mogą być zbyt intensywne bodźce dochodzące do nich nocą. Takimi bodźcami, poza dźwiękami czy światłem, mogą być też bodźce dotykowe, a więc wszystkie kwestie oddziałujące na skórę. Dla co bardziej wrażliwych szczególnie nieprzyjemne jest marszczenie się prześcieradła w wyniku zmieniania pozycji ciała podczas snu oraz jego zsuwanie się z łóżka. Dlatego rozmiary prześcieradeł mają duże znaczenie. Odpowiednio dopasowane pod kątem rozmiarów prześcieradło do łóżka to takie, które pozwala oblec sobą materac. Dzięki temu prześcieradło lepiej się na nim trzyma i nie przemieszcza się nocą. Niektóre prześcieradła posiadają dodatkowo specjalne gumki na obwodzie, które opinają materac i zapewniają komfort użytkowania.

W naturze tkwi moc

Wygodne prześcieradło to nie tylko takie, które stabilnie trzyma się materaca, ale też to, które zapewnia oddychalność skóry do niego przylegającej podczas snu. Takie oddychalne prześcieradło zapobiega poceniu, szczególnie uciążliwemu w ciepłe noce. Oddychalność zapewniają przede wszystkim naturalne materiały, które jednocześnie są zwykle miękkie, przyjemne w dotyku i delikatne. Dzięki temu takie na przykład bawełniane prześcieradło sprawdza się świetnie w dziecięcym łóżeczku.

Źródło tekstu: https://vegehome.pl/sypialnia/ochraniacze-i-przescieradla/przescieradla/