Skip to content Skip to footer

Podział psów myśliwskich ze względu na przeznaczenie

Psy myśliwskie na sprzedaż różnią się od siebie specjalnością wykorzystania. Wspierają myśliwych tropiąc, płosząc zwierzynę czy nawet bezpośrednio na nią polując. Jeśli interesuje nas zakup psa myśliwskiego warto dowiedzieć się do czego służą poszczególne rasy.

Psy myśliwskie ogłoszenia sprzedaży.

Znalezienie interesującej nas rasy psa myśliwskiego nie stanowi problemu. Możemy zakupić psa od prywatnego sprzedawcy na popularnych portalach sprzedażowych albo skorzystać z polecenia innego myśliwego. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby podejmować decyzję o zakupie samodzielnie, warto skorzystać z porady Polskiego Związku Łowieckiego.

Kupię psa myśliwskiego, ale którego powinienem wybrać?

Spośród dostępnych ras możemy wyróżnić następujące grupy: legawce (wyżły), płochacze, tropowce i posokowce, dzikarze, norowce, aportery oraz gończe. Omówimy tylko najważniejsze z nich.Psy myśliwskie ogłoszenia o ich sprzedaży rzadko zawierają szczegółowe informacje o przeznaczeniu rasy. Dlatego lepiej odnaleźć informacje o nich na własną rękę.

Legawce (wyżły) – wyszukiwanie, wystawianie, polowania wodne.

Kiedy w głowie pojawia się myśl, że kupię psa myśliwskiego, aby pomógł mi w polowaniu, przed oczami większości z nas pojawia się wyżeł. Są to psy przez ogół kojarzone ze „stójki” czyli charakterystycznego sposobu wystawiania zwierzyny, polegającego na zamieraniu w bezruchu, często z uniesioną jedną łapą. Potrafią świetnie tropić i nie są niechętne do pracy w szuwarach oraz wodzie. Wyżły są rasą wyróżniającą się dużą uniwersalnością.

Aportery – gdy trzeba odnaleźć ustrzeloną zwierzynę.

Aporter to pies, którego przeznaczeniem jest znoszenie ptactwa i drobnej zwierzyny ustrzelonej przez myśliwego. Aportery pochodzą z Wielkiej Brytanii. Cechują się dużą siłą i krępą budową oraz zwartą, chroniącą przed wodą i zimnem sierścią. Rasy aportujące są bardzo przyjazne człowiekowi, dlatego z chęcią wykorzystuje się je w ratownictwie. Najpopularniejszą rasą są retrievery.

Gończe – tropienie i pogoń za zwierzyną.

Psy myśliwskie na sprzedaż obejmują również grupę psów gończych. W przeważającej większości są to rasy psów z długimi uszami. Wyjątkiem są charty. Psy te, jak sama nazwa wskazuje, służą do wytrwałego tropienia i pogoni za zwierzyną. Cechują się dużą siłą i odpornością umożliwiającą nawet wielogodzinny pościg za ofiarą.