Skip to content Skip to footer

Restrukturyzacja firm – co to oznacza?

Z całą pewnością choć raz w życiu spotkałeś się ze zwrotem „restrukturyzacja”. Nie ma w nim nic nadzwyczajnego, jednak warto wiedzieć, że zwrot ten nabiera zupełnie innego znaczenia w zależności od kontekstu. Dzisiaj dowiesz się, czym są restrukturyzacje firm, ale zacznijmy od początku.

Co to jest restrukturyzacja?

Samo słowo restrukturyzacja w dużym skrócie może oznaczać zmianę, jednak nie jest to mała zmiana, tylko całkowite przedefiniowanie danego pojęcia. Często słyszy się o tym jak politycy proponują na przykład restrukturyzację gospodarki, można więc powiedzieć, że chcą oni ją zmienić na lepsze. Bardzo ważnym aspektem jest to, że restrukturyzacja przeważnie dotyczy czegoś co nie jest w najlepszym stanie i właśnie dlatego potrzebuje naprawy.

Restrukturyzacja firm – kiedy się ją stosuje?

Restrukturyzacje firm jest to nic innego, jak sposób na naprawę złej sytuacji w firmie. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, na czym dokładnie polega restrukturyzacja firmy, ponieważ każdy biznes charakteryzuje się zupełnie innymi czynnikami składowymi, dlatego też proces naprawy będzie przebiegał w zupełnie innej formie. Restrukturyzację stosuje się, aby wyciągnąć biznes z kłopotów, czasem niestety jedyną możliwością na to jest jej sprzedaż, jednak zanim ta dość drastyczna decyzja zostanie podjęta, warto wziąć pod uwagę wszystkie inne możliwe opcje, które pomogłyby tego uniknąć. Aby było to możliwe, warto skorzystać z pomocy specjalisty, dla którego restrukturyzacje firm to bułka z masłem. W tym celu można udać się do prawnika, który zajmuje się prawem gospodarczym lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się wyciąganiem upadających firm na światło dzienne.

Sytuacje kryzysowe

Co ciekawe, podczas tak zwanej restrukturyzacji wszelkie postępowania w sądzie zostają wstrzymane, oznacza to, że firma ma wtedy czas, który w stu procentach musi poświęcić na odbudowę swojego kapitału oraz możliwe wyjście z długów. Oprócz tego, że postępowania, które już są w trakcie trwania zostają zawieszone, to dodatkowo przez okres restrukturyzacji nie można zacząć żadnego nowego postępowania względem firmy.

Jak widać mimo tego, że restrukturyzacja firm może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, to jest niezwykle pomocna, zwłaszcza gdy chodzi o upadające przedsiębiorstwa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.