Skip to content Skip to footer

Stan powietrza w różnych częściach Polski

Stan powietrza w różnych częściach Polski przyjmuje różne poziomy. Jednak statystyki dla niektórych miast są bezlitosne. Od wielu miesięcy, na przykład Kraków czy Rybnik znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w kraju.

Skutki smogu

Zanieczyszczenie powietrza w Katowicach przyczynia się do wielu chorób u mieszkańców. Niestety, apogeum zanieczyszczenia przypada oczywiście w sezonie grzewczym. Kiedy ludzie palą w piecu, nie troszczą się o stan środowiska naturalnego, niestety, to przyczynia się chorób. Szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci oraz osoby o obniżonej odporności organizmu.

Smog powoduje głównie choroby układu oddechowego, ale nie tylko. Smog jest także przyczyną nowotworów, co jest już znacznie bardziej poważną sprawą i nie da się przejść wokół tego obojętnie. Zanieczyszczenie powietrza w Katowicach powinno zostać zmniejszone, ale pewnie wiele jeszcze lat upłynie, zanim konkretne działania zostaną podjęte.

Edukacja ekologiczna

Aby stan powietrza w miastach i na wsiach poprawił się, niezbędna jest edukacja ludzi. Mieszkańcy nie są odpowiedzialni za stan powietrza w 100%, ale mogą samodzielnie podjąć działania, które będą miały wpływ na polepszenie jakości powietrza. Przede wszystkim trzeba zacząć od swojego domu i skontrolowania tego, czym pali się w piecu.

Można także edukować członków rodziny i sąsiadów. Zamiast straszyć mandatami, dobrze jest wskazać konsekwencje zaniedbań – a do tych konsekwencji należy wiele chorób, które przyczyniają się do przedwczesnej śmierci. Może to uświadomi niektórym ludziom powagę sytuacji. Edukacja ekologiczna jest niezbędna już u dzieci, które mogą co nieco przekazać swoim rodzicom. Wiele szkół przekazuje taką wiedzę.

Czarne czy zielone Katowice

Śląsk jest zróżnicowanym miejscem. Z jednej strony kopalnie i inne zakłady przemysłowe, które produkują sporo smogu i przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska, z drugiej strony mnóstwo zieleni, lasów i parków – a mieszkańcy mają gdzie pooddychać świeżym powietrzem i nie narzekają na niedobór terenów zielonych. Stąd zróżnicowanie na Śląsku.

Katowice nie są najgorszym miejscem w kraju jeśli chodzi o smog, ale nie jest tu również najlepiej. Warto zatem uderzyć się w pierś i przemyśleć, jakie działania może podjąć zwykły mieszkaniec, a co należy do dużych korporacji, aby wszystkim żyło się lepiej i aby stan powietrza z roku na rok był coraz lepszy. Tylko połączone wysiłki zwykłych ludzi i władz przyniosą pozytywne realne rezultaty, które ucieszą przyszłe pokolenia.