Skip to content Skip to footer

Tabliczka znamionowa w pojazdach

W każdym pojeździe, który może się poruszać powinna znajdować się tak zwana tabliczka znamionowa bądź naklejka znamionowa. Ten element jest niezbędny, gdyż posiada wiarygodne informacje o pojeździe.

Tabliczka znamionowa

Jest to nic innego jak mała plakietka w kształcie prostokąta. Najczęściej wykonana jest z blachy cynkowej bądź metalu. Przede wszystkim ważne, aby była odporna na działanie wilgoci, zadrapania czy korozję.

Na tabliczce znamionowej znajdują niezwykle przydatne informacje. Element ten jest na stałe przymocowany do samochodu. Obecnie wiele producentów samochodów, takich jak na przykład BMW czy Opel wykorzystuje tak zwane naklejki znamionowe. Są one wykonywane z samoprzylepnej folii, która jest również bardzo wytrzymała na uszkodzenia. Najczęściej wykonuje się na niej grawer za pośrednictwem metody laserowej bądź mechanicznej.

Informacje, jakie znajdują się na tabliczce

O tym, jakie informacje powinny znaleźć się na tabliczce znamionowej zadecydowało 31 grudnia 2002 roku Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które jasno określa swoje wymagania. Przede wszystkim na tabliczce znajdują się wiarygodne informacje o pojeździe.

Właściciel lub osoba zainteresowana kupnem danego pojazdu może znaleźć na tabliczce informacje, które dotyczą roku produkcji danego pojazdu oraz jego konkretny model. Konieczne jest również zamieszczenie na niej informacji o producencie i podstawowych parametrach, takich jak masie czy dopuszczalnej prędkości.

Pojazd bez tabliczki znamionowej

Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy to dany pojazd nie posiada tabliczki. Niekiedy zostaje ona trwale uszkodzona podczas dużego remontu pojazdu. Również samochody zakupione na licytacji komorniczej bardzo często jej nie posiadają.

W taki wypadku konieczne będzie udanie się do Wydziału Komunikacji i złożenie wniosku o nową tabliczkę. Należy wtedy uiścić opłatę w wysokości 10 złotych. Do wniosku należy dołączyć też uzasadnienie oraz opinię rzeczoznawcy.

Tabliczka lub naklejka znamionowa powinna znajdować się w każdym pojeździe. Dzięki niej łatwo można uzyskać wiarygodne informacje na temat samochodu. Dlatego w przypadku jej braku, należy złożyć wniosek o wykonanie nowej tabliczki znamionowej.

Tabliczki znamionowe dostępne są w ofercie Grawernia.pl.